Polska Stolica Recyklingu. Przemyśl coraz bliżej tytułu.

Zostało niespełna trzy tygodnie, by zawalczyć o oryginalną statuetkę i tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Przemyskie szkoły, robią co mogą, by pomóc miastu. Wszyscy mieszkańcy mogą się jeszcze włączyć w ekologiczne działania oddając elektrośmieci do charakterystycznych czerwonych pojemników na ZSEE lub korzystając z odbiorów domowych. To jest najlepszy czas, by przekazać elektroodpady do recyklingu.

Wyjątkowe miasto dba o środowisko naturalne

„Przemyśl to wyjątkowe miasto, dlatego uważam, że świetnie pasowałby do nas tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, który doceni nasze starania na rzecz rozwoju w kierunku green city. Mamy dużą szansę na zwycięstwo! Zróbmy porządek wszędzie gdzie możemy: w domach, mieszkaniach, piwnicach, ale także w firmach i przekażmy elektrośmieci do recyklingu. Wygrajmy to!” - powiedział Wojciech Bakun, Prezydent Przemyśla.

Baner Polska Stolica Recyklingu 2022, ze zdjęciami pojemników na elektrośmieci i bawiącymi się dziećmi

Fundacja Odzyskaj Środowisko, pomysłodawca i organizator Programu zapewnia, że liczy się każdy kilogram.

„Pod uwagę weźmiemy sumę elektrycznych śmieci zebranych przez podmioty wspierające, ale także wszystkie elektroodpady z ekologicznych eventów i zbiórek, te oddane do pojemników oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany poprzez odbiory domowe zgłaszane przez formularz lub infolinię 572 102 102” – podkreśla Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.


Recykling ma sens

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na potrzebę, ale i konieczność selektywnej zbiórki elektroodpadów przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę smart city. „

Z elektrycznych śmieci możemy odzyskiwać metale żelazne, metale nieżelazne, metale szlachetne oraz szkło. Biorąc pod uwagę kurczące się zasoby, warto korzystać z tego, co już mamy. W gospodarce obiegu zamkniętego zamieniamy cykl linearny w cykl zamknięty. Mamy do czynienia teraz nie z odpadami, a z surowcami” – wyjaśnia Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Wielka Gala Miast i Elektryczny Las

Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci trafi do zwycięskiego miasta w czasie uroczystej gali, która odbędzie się lutym 2023 roku. W czasie ogólnopolskiego finału, poznamy również zwycięski podmiot wspierający miasto. Wydarzeniu towarzyszyć będzie konferencja poświęcona edukacji ekologicznej i zagadnieniom smart community. Dodatkową nagrodą w programie będą sadzonki drzew – za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci, miasto otrzyma jedno drzewo.

Program Polska Stolica Recyklingu organizowany jest przez Fundację Odzyskaj Środowisko. Szczegóły wraz z regulaminem znajdują się na stronie.