Prezydent Wojciech Bakun wziął udział w szczycie włodarzy miast

We Wrocławiu  trwa właśnie XIV edycja Smart City Forum (14-15 czerwca) - największym w Polsce kongresem poświęconym funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Dwudniowy Kongres rozpoczął się panelem inauguracyjnym pod hasłem Szczyt Włodarzy Miast. Wziął w nim udział Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun. 

Obok włodarza Przemyśla w panelu wzięli udział prezydenci: Jacek Karnowski (Sopot), Piotr Krzystek (Szczecin), Krzysztof Matyjaszczyk (Częstochowa), Jacek Sutryk (Wrocław). Jednym z tematów na, które dyskutowano podczas tego spotkania to zarządzanie miastem w kryzysie. 

Paneliści na scenie Smart City Forum, mówi Prezydent Wojciech Bakun. W tle program panelu

Prezydent Wojciech Bakun mówił m.in. o tym, że kryzys wymaga ogromnej elastyczności w działaniu, która bez wątpienia wpisuje się w idee Smart City: 

- Działania szablonowe nie zawsze są możliwe do wykorzystania podczas kryzysu, często to potrzeba spięcia w jednej chwili wielu dziedzin życia dla zapewnienia opieki i wsparcia uchodźcom - powiedział Prezydent Bakun. 

Prezydent wskazał też na szczególną rolę Przemyśla podczas kryzysu uchodźczego. Samorządowcy z innych miast podkreślali  inne wyzwania, które kryzys postawił przed nimi. Prezydenci miast metropolitalnych, w tym Jacek Sutryk Prezydent Wrocławia, mówili o wyborze przez uchodźców centralnych ośrodków miejskich, jako miejsc docelowych.

Padło wiele słów na temat ogromnego zaangażowania mieszkańców wszystkich polskich miast oraz o istotnej roli organizacji społecznych.  Mówiono również o dobrych praktykach w zakresie zarządzania kryzysem.

Paneliści na scenie Smart City Forum,  tle program panelu

zdjęcia: Rafał Porada