"Szkolna ulica" - pomysł na zwiększenie bezpieczeństwa uczniów

Szkolna ulica to doskonale znane rozwiązanie wprowadzane w miastach na całym świecie, polegające na czasowym ograniczeniu ruchu pod szkołą poprzez zakaz wjazdu samochodów. Obecność dużej liczby aut budzi w uczniach i rodzicach obawy o bezpieczeństwo, a niektórych zmusza do wyboru innego środka podróży niż przejście pieszo czy podjechanie na hulajnodze, czy rowerze. Duży ruch aut generuje też hałas i zanieczyszczenia. Ten pomysł wprowadzają już w życie polskie miasta, m.in. Warszawa, Kraków i Wrocław.

Wielu rodziców ma dylemat - czy w pobliżu szkoły ich dzieci jest wystarczająco bezpiecznie, aby pozwolić dziecku na samodzielną drogę do szkoły. W odpowiedzi na takie pytania i wątpliwości w Warszawie powstał program poprawy bezpieczeństwa drogowego wokół szkół podstawowych – Droga na Szóstkę. Jego elementami są szeroki audyt infrastruktury w okolicy szkoły, pomiary ruchu, ankiety wśród uczniów, a także analiza zdarzeń drogowych z ostatnich lat. W pierwszej edycji programu wzięło udział sześć szkół. Dla każdej z nich, w efekcie udziału w Drodze na Szóstkę, opracowano inne rozwiązanie poprawiające bezpieczeństwo dzieci wokół szkoły. Pierwszym wdrożeniem jest wprowadzenie „szkolnej ulicy” na ul. Hirszfelda przy SP 323 im. Polskich Olimpijczyków. To pilotaż w Warszawie. 

bariera drogowa z napisem "Ulica szkolna"

Wjazd na ul. Hirszfelda na Ursynowie, pierwszą „szkolną ulicę” w Warszawie, został ograniczony przez trzy poranne kwadranse – od 7.30 do 8.15. Mieszkańcy będą mogli oczywiście w tym czasie wyjechać. Badania pokazały, że to właśnie wtedy pod podstawówką przy Hirszfelda jest największy ruch i wąskimi, osiedlowymi uliczkami odbywa się nawet 230 przejazdów w obie strony. To ponad 5 przejazdów na minutę. Dla porównania, jednym pasem ul. Puławskiej w porannym szczycie w ciągu jednej minuty przejeżdża średnio 6 samochodów (2286 pojazdów na 6 pasach w godz. 7:00-8:00), a ul. Pileckiego 3 pojazdy na minutę (1088 pojazdów na 6 pasach w godz. 7:00-8:00).

Rodzice odwożący uczniów do SP nr 323 samochodami będą mogli bezpiecznie zaparkować na okolicznych parkingach – przy Arenie Ursynów, ul. Gandhi lub ul. Płaskowickiej. Stamtąd przejdą zaledwie kilkaset metrów po bezpiecznej, bo pozbawionej dużego ruchu aut strefie zamieszkania. Większy komfort podróży poczują też piesi i rowerzyści. Dla tych ostatnich w ubiegłym roku pod szkołą powstały dwie wiaty rowerowe.

Biuro Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia rozpoczęło realizowanie pilotażowego projektu „Szkolna ulica” w październiku 2021 r. Jego głównym celem jest zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drodze do szkoły. W projekcie biorą udział 2 wrocławskie szkoły:

  • Szkoła Podstawowa nr 34 przy ul. Gałczyńskiego,
  • Zespół Szkół nr 9 przy ul. Krajewskiego.

Projekt ten jest bezpośrednio inspirowany wdrażanym w Wiedniu działaniu „Schulstraße”, choć podobne działania znane są także w wielu innych miastach Europy. 

dziecko pakujące szkolny plecak

W październiku na pół godziny przed pierwszą lekcją udostępniany był fragment ulicy bezpośrednio przy szkole dla dzieci, by ostatni odcinek mogły swobodnie przejść lub przejechać na rowerze bądź hulajnodze, w otoczeniu wolnym od ruchu samochodowego. Zamysłem było stworzenie przestrzeni, która będzie przedłużeniem podwórka szkolnego – miejscem spotkań przed lekcjami i rozmów, w którym dzieci poczują się swobodnie i bezpiecznie.

W otoczeniu szkół pojawiły się znaki „zakaz wjazdu” oraz bariery nożycowe, które wyznaczą odcinki ulic dostępne tylko dla poruszania się pieszo, rowerem bądź hulajnogą. Wraz z pierwszym dzwonkiem, bariery zostaną usunięte, a przejazd innymi pojazdami będzie wznowiony. Nad zmienioną organizacją ruchu czuwała Straż Miejska. 

W Krakowie na ul. Urzędniczej projekt „Szkolna ulica" wdrożony zostanie pilotażowo w maju br.. Jest on odpowiedzią na wniosek dyrektora i rady rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 4 z ul. Urzędniczej 65, którzy chcą współtworzyć projekt mający zwiększyć bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego w okolicy placówki oświatowej.

Podstawowym założeniem projektu „Szkolna ulica” jest czasowe ograniczenie możliwości dojazdu bezpośrednio przed bramę szkoły w godzinach największego natężenia ruchu pod placówką. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa uczniów pod samą szkołą oraz zachęcenie ich do przychodzenia do szkoły lub skorzystania z ekologicznych środków transportu takich jak rower czy hulajnoga. Natomiast osoby dowożące dzieci do szkoły samochodem będą mogły podwieźć je w pobliże szkoły, a następnie uczniowie będą mogły bezpiecznie dojść do placówki po czasowo wyłączonej z ruchu samochodów ulicy.

panorama Krakowa

Decyzja o rozpoczęciu pilotażu poprzedzona była spotkaniami z dyrekcją placówki, przedstawicielami Rady Dzielnicy V Krowodrza, Rady Miasta, straży miejskiej, policji oraz zarządzającego ruchem, drogą i organizatora transportu zbiorowego. Podczas nich omówione zostały główne założenia projektu, sposób jego realizacji oraz wstępne propozycje zmiany organizacji ruchu w okolicy szkoły.

Po uruchomieniu pilotażu w Krakowie czasowe wyłączenie ulicy będzie obowiązywać na razie tylko w godzinach porannych w dni, w których funkcjonuje szkoła. Ulica będzie niedostępna dla samochodów przez niecałą godzinę w okolicy rozpoczęcia zajęć lekcyjnych, kiedy to występuje największa kumulacja ruchu przy placówce.

O zasadach ruchu w tym okresie będzie informować znak drogowy wraz z barierą, a nad prawidłowym funkcjonowaniem zmienionej  organizacji ruchu będą również czuwać funkcjonariusze straży miejskiej oraz policji.

Zmiana zostanie wprowadzona testowo na okres jednego miesiąca w maju tego roku. Szczegółowe zasady zostaną podane w kwietniu. Przed i po rozpoczęciu projektu wśród rodziców i dzieci przeprowadzone zostaną badania ankietowe. Wyniki ankiet pomogą podjąć decyzję o utrzymaniu, bądź zmianie organizacji ruchu na następny rok szkolny.

Pilotaż wyjaśni też, czy pojawią się w Krakowie inne „Szkolne ulice”. Co ważne, nie każda ulica, przy której znajduje się placówka oświatowa może zostać objęta omawianym projektem.

Kluczowymi kryteriami są:

  • lokalizacja szkoły przy ulicy o charakterze lokalnym, bez istotnej funkcji tranzytowej oraz bez prowadzenia komunikacji miejskiej;
  • osiedlowy charakter szkoły z wyraźną przewagą uczniów mieszkających w rejonie 15 minut dojścia do placówki szkolnej;
  • możliwość organizacji ruchu z wyłączeniem odcinka przy szkole nie powodującej niebezpieczeństwa blokowania się ruchu;
  • zaangażowanie i gotowość do współpracy społeczności szkolnej oraz osiedlowej.

źródło informacji i zdjęć: zdm.waw.pl www.wroclaw.pl zdmk.krakow.pl