Inteligentny System Transportowy dba o bezpieczeństwo ruchu drogowego w Gliwicach

Jakie warunki panują na zewnątrz? O której godzinie wyjść z domu, by nie czekać na autobus? Jak długo zajmie nam dojazd do wybranego punktu w mieście? Gdzie znajdziemy wolne miejsce postojowe w centrum miasta? Na te pytania odpowiada darmowa aplikacja ITS Gliwice – prosta w obsłudze, praktyczna i przydatna. Dane są udostępniane zarówno z poziomu przeglądarki internetowej oraz jako aplikacja na urządzenia mobilne. Obsługę ITS z ang. Intelligent Transportation Systems, zapewnia Centrum Sterowania Ruchem przy Zarządzie Dróg Miejskich w Gliwicach.

20211125_115122.jpeg

System jest stale rozwijany o nowe funkcjonalności pozwalające w sposób inteligentny sterować ruchem i dopasowywać go do panujących warunków oraz potrzeb mieszkańców. Dzięki koordynacji pracy urządzeń sterujących w obrębie ponad 60 skrzyżowań równocześnie, gliwicki ITS umożliwia kierowcom płynniejszy i bezpieczniejszy przejazd przez miasto. Ułatwia poruszanie się autobusowych dostarcza aktualnych informacji o sytuacji na drogach. Te najistotniejsze dla kierowców (m.in. dotyczące objazdów) wyświetlane są na tablicach informacyjnych zmiennej treści, rozmieszczonych przy głównych trasach wlotowych do miasta.

Zarząd Dróg Miejskich ww. system połączył również z systemem sensorów, które dostarczają informacji o wolnych miejscach parkingowych w centrum miasta oraz innymi sensorami dostarczającymi informacji między innymi o stanie jakości powietrza, temperaturze.

Warto dodać, że gliwicki system ITS jest jednym z pierwszych w Polsce, który steruje wszystkimi sygnalizacjami świetlnymi w mieście. W związku z instalacją systemu wszystkie sygnalizacje świetlne wykonane są w technologii LED. Pobierają ponad 8 razy mniej energii niż żarowe, ale są też bardziej wytrzymałe na warunki atmosferyczne, a emitowane przez nie światło jest bardziej widoczne w zmiennych warunkach pogodowych.

Inteligentny System Transportowy kieruje również ruchem autobusów komunikacji miejskiej nadając im priorytety przejazdu przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Dodatkowo takie priorytety posiadają pojazdy uprzywilejowane, które również zostały wyposażone w specjalne urządzenia. Ten system pozwala na skrócenie czasów dojazdu służb ratowniczych, a w przypadku autobusów minimalizuje opóźnienia w ich przyjazdach i odjazdach z przystanków.

Ważnym systemu jest system fotorejestracji tablic rejestracyjnych. Jest on nieocenionym wsparciem dla Policji i Inspekcji Transportu Drogowego dzięki stałemu połączeniu z systemem wagowej preselekcji pojazdów. Pojazdy są ważone, a dane pomiarowe zapisane w systemie wraz danymi identyfikacyjnymi pojazdu. Sam system wyświetla informacje o przekroczonej masie dopuszczalnej pojazdu.

Dane z systemu, jak już wspomnieliśmy prezentowane są w ogólnodostępnym serwisie internetowym oraz w aplikacji na urządzenia mobilne. Sam system wspiera również Monitoring Miejski dostarczając dane innym służbom, które na podstawie przydzielonych uprawnień do systemu zarządzają danymi w czasie rzeczywistym.

System steruje ruchem drogowym obsługującym Drogową trasę średnicową przebiegającą również przez Gliwice, gdzie ruch odbywa się w tunelu o długości blisko pół km. Z poziomu kokpitu odbywa się nadzór nad wszystkimi systemami bezpieczeństwa w  tunelu.

Gliwicki Inteligentny System Transportowy bez wątpienia jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Poddawanie go stałej rozbudowie, unowocześnianiu i modernizacji sprawia że jest to narzędzie elastyczne i dostosowane do realnych potrzeb na rzecz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa na ulicach miasta dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.


Rafał Porada
Kierownik Biura Informatycznego
t +48166752062 | f +48166752062
e
w przemysl.pl
Rynek 1, 37-700 Przemyśl