Polska e-administracja na 26 miejscu w świecie w rankingu Digital Quality of Life Index

W najnowszej edycji rankingu cyfrowej jakości życia – Digital Quality of Life Index (DQL) Polska uplasowała się na 25. miejscu na świecie, natomiast polska e-administracja na 26. miejscu. W dziedzinie cyfryzacji w regionie wyprzedzają nas jedynie Litwa i Estonia.

Doroczny ranking dobrostanu cyfrowego Digital Quality of Life Index (DQL) przygotowuje firma Surfshark VPN, na podstawie oceny pięciu kluczowych sfer aktywności online (przystępność cenowa, jakość połączenia, e-infrastruktura, cyberbezpieczeństwo i e-administracja). Ocena w każdej ze sfer stanowi 20 proc. punktacji przyznanej krajowi. Brane pod uwagę wskaźniki pochodzą z „E-Government Survey 2020” publikowanej przez ONZ oraz „AI Readiness Index 2020” autorstwa Oxford Insights oraz International Research Development Centre (IDRC). Łącznie DQL obejmuje 110 krajów na świecie, odpowiadających 90 proc. populacji.

Przy ocenie poziomu polskiej e-administracji pod uwagę wzięto dwa kluczowe wskaźniki: indeks dostępności usług online (Online Service Index, OSI) oraz przygotowanie do wdrożenia sztucznej inteligencji w administracji (AI readiness).

Pod względem dostępności usług online Polska zajmuje 22. miejsce na 110 analizowanych krajów. Ta pozycja jest wypadkową szczegółowej analizy portali administracji centralnej, miejskiej oraz platform do e-partycypacji. W ocenie ONZ poziom e-partycypacji w Polsce jest zresztą jednym z najwyższych na świecie (9. miejsce), jednak sam ten czynnik nie był brany pod uwagę w Digital Quality of Life Index.

Z kolei pod względem gotowości na wprowadzenie sztucznej inteligencji w administracji nasz kraj znajduje się na 31. miejscu w świecie, a w Europie Środkowo-Wschodniej ponownie przed Polską plasują się Estonia i Litwa.

Zdjęcie poglądowe na zdjęciu biurko z klawiaturą, kalkulatorem, spinaczami i kawą

Nieco gorzej Polska e-administracja wypada pod względem dynamiki rozwoju e-administracji pomiędzy 2018 a 2020 rokiem, gdy ONZ prowadziło badania. Znacznie szybciej e-administracja rozwija się w Czechach, Rumunii czy na Łotwie. Polskę gonią również Słowacja czy Chorwacja. Wszystkie te kraje w ostatnich dwóch latach dołączyły do grupy najbardziej rozwiniętych, w której nasz kraj już się znajduje.

Jak zwracają uwagę autorzy Digital Quality of Life Index (DQL), rozwój e-administracji oraz infrastruktury elektronicznej to kluczowe czynniki dla poprawy dobrostanu cyfrowego społeczeństwa.

Wciąż mocną stroną Polski jest cyberbezpieczeństwo. Choć w edycji 2021 DQL Polska zanotowała spadek, to nasz kraj pozostaje w ścisłej czołówce rankingu cyberbezpieczeństwa. Spośród 110 krajów zajmujemy 6. miejsce.

Ochrona danych wypada bardzo dobrze zarówno w instytucjach, jak i na poziomie personalnym. Wysoko ocenione zostały również rozwiązania prawne oraz zarządzanie kryzysowe. W regionie lepsze wyniki od Polski pod tym względem ma Litwa.

źródło informacji: samorzad.pap.pl

Obraz Oliver Menyhart z Pixabay