Alternatywne środku transportu w Gdyni
Miasto Gdynia podejmuje szereg działań na rzecz równoważenia mobilności miejskiej, których ideą jest wykorzystywanie alternatywnych, proekologicznych środków transportu w codziennym przemieszczaniu się. Zbyt duży udział prywatnych samochodów w ruchu generuje szereg negatywnych konsekwencji, które bezpośrednio wpływają na obniżenie jakości życia mieszkańców.
Hulajnogi elektryczne alternatywa dla roweru
Jednym z działań jest szeroka współpraca samorządu z kilkoma operatorami wypożyczalni elektrycznych hulajnóg w kontekście obowiązywania nowych ustawowych przepisów, które regulują zasady poruszania się i parkowania tych jednośladów. Miasto dostrzegając duży potencjał w e-hulajnogach jako pojazdów tworzących element łańcucha podróży, jest w trakcie wdrażania pierwszego etapu wyznaczania specjalnych parkingów, na których można pozostawiać hulajnogi, bez uciążliwości dla innych użytkowników ciągów pieszo-chodnikowych (malowane są specjalne koperty na terenie całego miasta).
Rowery Cargo
Kolejnym bardzo ciekawym działaniem jest oddanie do dyspozycji mieszkańców kilkunastu rowerów cargo. Są to pojazdy wspomagane elektrycznie, z których każdy wypożyczający, będący osobą prywatną lub przedsiębiorcą, może korzystać bezpłatnie do 28 dni. Rowery cargo, posiadające całkiem pojemną przestrzeń ładunkową, cieszą się sporym zainteresowaniem, stanowiąc ciekawą alternatywę do tradycyjnych środków przemieszczania się. Do przyczepki lub zintegrowanej przestrzeni bagażowej mieści się nawet kilkadziesiąt kilogramów ładunku.
Rowerem cargo można jeździć na zakupy, przetransportować różnego rodzaju towary lub zawieźć dzieci do przedszkola. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają gdyńskie punkty gastronomiczne, oraz m. in. biblioteka miejska. Na uznanie zasługują również działania miasta Gdyni polegające na intensywnym wspieraniu rozwoju elektromobilności poprzez tworzenie rozwiązań zachęcających mieszkańców do zakupu zeroemisyjnych samochodów elektrycznych.
Ładowanie pojazdów elektrycznych
Całkiem niedawno w mieście powstała pierwsza mobilna stacja ładowania samochodów elektrycznych zasilana z sieci trolejbusowej, której ładowarka wykorzystuje energię odzyskiwaną z hamowania pojazdów. Ponadto Gdynia podejmuje działania uatrakcyjniania komunikacji miejskiej, których celem jest pozyskanie nowych pasażerów, korzystających do tej pory z transportu prywatnego.
Nowoczesna przestrzeń przystanków komunikacji miejskiej
Poza sprawnym i nowoczesnym taborem autobusowym oraz doskonałą ofertą przewozową wynikającą z rozkładów jazdy udoskonalana jest przestrzeń związana z przystankami w ramach programu SMACKER. Na przystankach montowane są nowatorskie ekrany e-ink wyświetlające e-papierowe rozkłady jazdy, jako zastępstwo tradycyjnych, papierowych nośników.
Działania programu to również modelowanie przyjaznej przestrzeni dookoła przystanków poprzez montaż elementów małej architektury miejskiej. W licznych lokalizacjach zostały zamontowane dodatkowe ławki oraz pojawiło się mnóstwo zieleni (roślin i krzewów).