Z aplikacją mObywatel - weź mniej – załatw wszystko!

Najważniejsze dokumenty, bilety PKP, Unijny Certyfikat COVID – aplikacja mObywatel ułatwia wakacyjne podróże. Sprawdź, jak ją zainstalować i dlaczego warto to zrobić.

m-obywatel

4 329 491 – dokładnie tyle osób korzysta już z naszej aplikacji mObywatel, którą – nie bez przyczyny – nazywamy cyfrowym portfelem na dokumenty. Można ją pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub App Store (w zależności o telefonu, z którego korzystamy). Aplikacja jest w pełni bezpieczna, przygotowuje ją zespół NASK. Jest wiele powodów, dla których warto ją mieć w swoim telefonie. Oto najważniejsze.

Telefon zamiast dowodu

- Najważniejszym udogodnieniem, które zapewnia nasza aplikacja jest możliwość szybkiego i wygodnego potwierdzenia swojej tożsamości. W mObywatelu znajdziemy odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Dzięki temu mObywatel zastępuje tradycyjny dowód osobisty w wielu życiowych sytuacjach – tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. - Aplikacją możemy się wylegitymować m.in. podczas kontroli biletów w pociągu, odbierając list polecony na poczcie, w sklepie, w recepcji, w przychodni, w hotelu, ale i przy korzystaniu z innych usług – dodaje.

Na pewno się zastanawiacie, skąd w mObywatelu biorą się Wasze dane? Odpowiadamy: z rejestrów państwowych (Rejestru PESEL i Rejestru Danych Osobistych). Jest to możliwe dzięki profilowi zaufanemu (PZ), który jest konieczny do uruchomienia aplikacji. Jeśli jeszcze nie macie PZ – załóżcie go już dziś. To naprawdę proste i szybkie, można to załatwić przez internet – sprawdźcie szczegóły.

Dzięki profilowi zaufanemu - dane zapisane w telefonie są zaszyfrowane i podpisane certyfikatem. Certyfikat potwierdza również autentyczność danych. Dostaniesz go przy aktywacji aplikacji — jest przypisany wyłącznie do Ciebie i wyłącznie do Twojego telefonu.

- Nawet po zgubieniu telefonu dane są bezpieczne — chroni je nie tylko zaszyfrowany zapis, ale też zabezpieczenie blokadą telefonu oraz hasło, które wybieramy przy aktywacji aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz.

Pamiętaj! mObywatel nie zastępuje okazania dowodu osobistego lub paszportu na lotniskach, u notariusza, w bankach, czy podczas rejestracji karty SIM. Z mObywatela nie skorzystacie też, jeśli Wasz dowód osobisty jest nieważny.

WAŻNE! Prawo do posługiwania się mObywatelem i okazywania za jego pomocą dokumentów i danych daje ustawa o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

Lżejszy portfel

- Tworząc naszą aplikację myślimy nad tym, aby była jak najbardziej użyteczna, aby odpowiadała na potrzeby i oczekiwania Polaków. Bo to właśnie z myślą o naszych użytkownikach staramy się ją stale ulepszać – mówi minister Adam Andruszkiewicz. – Szybko rosnąca liczba Polaków korzystających z naszej aplikacji mObywatel to najlepszy dowód na jej jakość i użyteczność – dodaje.

Dane z dowodu osobistego to oczywiście nie wszystko, co znajdziecie w naszej aplikacji. Oto inne dokumenty, które znajdziecie w swoim cyfrowym portfelu i które mogą się przydać w trakcie wakacji:

  • mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.
  • Licznik punktów karnych – w naszej aplikacji w kilka chwil sprawdzić aktualną liczbę swoich punktów karnych.
  • Unijny Certyfikat COVID, czyli zaświadczenie o byciu zaszczepionym, które ułatwia podróżowanie po Unii Europejskiej.
  • Bilety kolejowe - W mObywatelu możesz wyświetlić bilety zakupione w systemie PKP Informatyka: www.bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl
  • eRecepty - dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR.
  • Karta Dużej Rodziny (mKDR) - Karta Dużej Rodziny to popularny system zniżek i uprawnień dla rodzin "3+" - zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Posiadacze KDR mają możliwość tańszego korzystania z oferty podmiotów m.in. z branży spożywczej, paliwowej, bankowej czy rekreacyjnej.
  • mLegitymacja szkolna/studencka -  to tak samo ważne dokumenty jak tradycyjne legitymacje – upoważniają do zniżkowych przejazdów, wejść do kin, czy teatrów.

Sami widzicie, że naprawdę warto mieć mObywatela w swoim telefonie. Przyda się nie tylko w trakcie wakacyjnych podróży. Dlatego pobierzcie aplikację już dziś!

  • Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
  • Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Więcej informacji o aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel