Plan rozwoju miast i regionów w czasach kryzysu i pandemii na XII Smart City Forum

12-13 maja 2021 r. odbyło się XII Smart City Forum. W wydarzeniu, zrealizowanym w formie transmisji ONLINE, wzięło udział ponad 400 uczestników. Dwunasta edycja Forum, które zgromadziło decydentów szczebla krajowego, administracji samorządowej oraz ekspertów z firm dostarczających innowacyjne rozwiązania dla miast, była próbą stworzenia nowego planu na rozwój miast i regionów w czasach wyzwań, jakie niesie za sobą pandemia. 

W ramach bloku inauguracyjnego odbył się szczyt włodarzy miast, podczas którego dyskutowano o funkcjonowaniu samorządów w nowej rzeczywistości społecznej, gospodarczej i technologicznej, zmianie trendów w rozwoju oraz transformacji współczesnych miast i regionów. 

scena smart city forum z uczestnikami

“Myślę, że czas pandemii pokazał gdzie jest rola państwa i jego struktur, gdzie jest rola struktur samorządu, a gdzie jest obywatel; co powinno być domeną państwa, a co powinno być domeną samorządu i co powinno się znaleźć w sferze samozabezpieczenia i samoorganizacji mieszkańca. Ten czas doskonale dokonał tej weryfikacji (...) – dzisiaj powinien nastąpić jasny podział ról i zadań, które są do wypełnienia z punktu widzenia struktur państwa i samorządu” - powiedział podczas szczytu włodarzy miast Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy. 

W debacie inauguracyjnej, moderowanej przez Macieja Bluja, Przewodniczącego  Rady Programowej Smart City Forum, udział wzięli: Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania; Sabina Nowosielska, Prezydent Miasta Kędzierzyn-Koźle; Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy; Wojciech Bakun, Prezydent Miasta Przemyśla; Beata Moskal-Słaniewska, Prezydent Świdnicy; Bogdan Wenta, Prezydent Miasta Kielce; Jakub Mazur, Wiceprezydent Miasta Wrocław, Departament Strategii i Rozwoju Miasta; Adam Pustelnik, Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi oraz Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Sopotu.

scena smart city forum z uczestnikami

Kolejne sesje tematyczne skupiły się na tematach związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem. Eksperci dyskutowali z przedstawicielami miast i regionów o płatnościach bezgotówkowych i trendach w cyfryzacji usług w samorządach,  e-urzędzie i jego roli w zarządzaniu miastem, wykorzystaniu danych z infrastruktury miejskiej dla polepszenia jakości życia mieszkańców.

Drugi dzień kongresu rozpoczęto od dyskusji na temat ekologicznych rozwiązań oraz inwestycji w transporcie i infrastrukturze miejskiej. Eksperci omówili także kwestię technologii zwiększających bezpieczeństwo. Podsumowanie Forum stanowił blok tematyczny Human Smart City obejmujący zagadnienia dotyczące edukacji, ochrony zdrowia i roli przedsiębiorców w mieście.

Pełną listę prelegentów znajdą Państwo na stronie https://smartcityforum.pl/prelegenci/

Partnerzy XII Smart City Forum

Partnerzy Strategiczni: BOŚ Bank, Hitachi, InPost, Limitless Technologies, LUG Light Factory, MCX, Nexera, PFR Portal PPK, SAS Institute, Veritas, VISA

Partnerzy: Axis Communication, ARP  Agencja Rozwoju Przemysłu, Schreder, Comarch, Hyper View, KIR Krajowa Izba Rozliczeniowa, Lenovo, Qb Mobile,  Signify, Sprint, T-Mobile

Abak, Profescapital, 

Partner Merytoryczny: PWC

Sponsor: Emitel

Główny Patronat Medialny: Smart City Expert

Kongres jest realizowany w ramach działalności MMC Polska SA organizującej prestiżowe kongresy, konferencje, warsztaty i szkolenia biznesowe dedykowane kadrze menadżerskiej oraz zarządom firm. Więcej na www.mmcpolska.pl.

scena smart city forum z uczestnikami

rozmowy w kuluarach smart city forum

scena smart city forum z uczestnikami

scena smart city forum z uczestnikami

publikacja: Witold Wołczyk