Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się

Jazda rowerem to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się (fot. R. Porada)
(Fot. Rafał Porada)

Z rowerem człowiek jest bardziej wydajny niż szybki koń czy zwinny łosoś, o samolocie nawet nie wspominając. Tak przynajmniej wynika z  niecodziennego zestawienia, które przygotował miesięcznik Scientific American, porównując ze sobą zarówno zwierzęta, jak i opracowane przez człowieka maszyny.

Redakcja naukowego magazynu jako kluczową kategorię wzięła pod uwagę koszt transportu, bazujący na trzech parametrach. W ich wersji jest to energia liczona w kaloriach spalona w przeliczeniu na masę (liczoną w gramach) oraz przebytą odległość (liczoną w kilometrach). Wszystkie wyniki dla różnych zwierząt i maszyn rozpisała na wykresie, dodając dodatkowy parametr w postaci masy (w kilogramach) ujętej na osi X. Ważniejsza jest jednak oś Y – im ktoś niżej, tym jest bardziej efektywny.

Grafika Źródłowa: Scientific American

(Grafika Źródłowa: Scientific American)

Na samym dole znalazł się więc człowiek na rowerze, całą resztę pozostawiając mocno w tyle. Najbliżej, chociaż i tak z 2,5-krotnie słabszą efektywnością, jest wspomniany łosoś. Później są konie, których efektywność jest zbliżona do samolotu, a za nimi człowiek chodzący i minimalnie słabszy od niego samochód. Na podobnym poziomie jest krowa, a za nią plasuje się owca, gołąb, no i pies.

Zaskakiwać może wysoka pozycja maszyn, które nie są uznawane za zbyt ekologiczne środki transportu. Należy jednak pamiętać, że większa część masy, którą przenoszą, to ich ciężar własny (w przeciwieństwie do roweru), co w głównej mierze stanowi o koszcie ubocznym, a w konsekwencji o nieefektywności. Przeloty czy przewozy służą bowiem transportowi ludzi (ew. ładunków), a przenoszenie z miejsca na miejsce ogromnej masy jaką stanowi samolot jest po prostu złem koniecznym.

strava_metro_mapa.jpeg

Dane na podstawie serwisu STRAVA-Metro dla miasta Przemyśl (mapa obrazuje najczęściej używane miejsca przemieszczania się rowerem przez użytkowników aplikacji rejestrującej aktywność STRAVA)

strava_metro_dane_za_2020_i_2021 rok.jpeg

Dane statystyczne na podstawie serwisu STRAVA-Metro dla miasta Przemyśl (grafika przedstawia dane statystyczne przemieszczania się rowerem przez użytkowników aplikacji rejestrującej aktywność STRAVA)


Dane źródłowe pochodzą z serwisu: METRO-STRAVA | dla Miasta Przemyśl
Foto: Rafał Porada | Tekst źródłowy: Miasto2077.pl