Oslo - dzieci decydują o bezpieczeństwie

Ten projekt poprawiający bezpieczeństwo pieszych w stolicy Norwegii zrealizowała Państwowa Agencja Środowiska Miejskiego Vibeke Rorholt. Czas realizacji wyniósł 4 miesiące, a koszt 1, 5 mln zł.

W Oslo zidentyfikowano problem infrastruktury drogowej, a mianowicie brak bezpieczeństwa dzieci przemieszczających do i ze szkoły. Do końcowego efektu, czyli przebudowy skrzyżowań oraz poprawy bezpieczeństw chodników wykorzystano dane wprowadzane przez same dzieci za pomocą aplikacji mobilnej The Traffic Agent.

Oslo.jpeg

Dzieci ze szkół podstawowych są jednymi z najbardziej aktywnych spacerowiczów w Oslo. Stosując podejście „grywalizacji”, dzieci zgłaszają niebezpieczne miejsca lub obszary problemowe w drodze do i ze szkoły, a te dane są wprowadzane przez sekcję ruchu i technologii Agencji Środowiska Miejskiego. W ten sposób ustalane są priorytety w zakresie utrzymania dróg w kolejnych budżetach. Wprowadzaniue danych jest anonimowe, chociaż dane można filtrować według klasy, szkoły i okręgu. Aplikacja używa głosu i animacji, aby poprowadzić dzieci przez proces zgłaszania problemowych obszarów. Dane można też wykorzystać w klasie, aby omówić najbezpieczniejszą drogę do szkoły.

zdjęcie: Obraz Alexandra von Gutthenbach-Lindau z Pixabay