Problem ze smogiem? Jakość powietrza sprawdzisz na przystanku

Samorządowi przewoźnicy coraz częściej na przystankach komunikacji miejskiej informują o aktualnym stanie powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym.

To działanie jest pozytywnie oceniane przez mieszkańców – zapewnia Marek Gancarczyk, rzecznik krakowskiego MPK. W tym mieście takie informacje pojawiają się już od pięciu lat, w innych pojawiły się niedawno, a w części takie tablice dopiero powstaną.

Smog dusi Polskę od lat.Na czele rankingów najbardziej zasmogowanych polskich miast zadomowiły się Pszczyna i Nowy Targ. Ale w zestawieniu przygotowanym na podstawie danych pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska za 2019 rok nie brakuje miast m.in. ze Śląska. W ub. roku najwięcej dni smogowych było w Pszczynie (106 dni), Rybniku (89 dni) oraz Nowym Targu (88 dni). Ale też w Wodzisławiu Śląskim, Nowej Rudzie czy w Zabrzu.

Kraków_tramwaj.jpeg

Mają dane z powiatu…

Mieszkańcy wielu miast z wysokim stężeniem smogu o poziomie zanieczyszczeń w danym dniu mogą dowiedzieć się na przystanku komunikacji miejskiej. Także pasażerowie korzystający z komunikacji organizowanej przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, która obsługuje aż 41 gmin, mogą od kilku dni sprawdzić stan jakości powietrza czekając na autobus.

Informacje pojawiły się na tablicach elektronicznej informacji pasażerskiej w poprzednim sezonie grzewczym (2019- 2020). Wtedy dotyczyły całej strefy oceny jakości powietrza pod nazwą Aglomeracja Górnośląska.

W tym sezonie, po ubiegłorocznych doświadczeniach, metropolia we współpracy z Zarządem Transportu Metropolitalnego wprowadziła zindywidualizowany system informowania w oparciu o powiaty (miasta na prawach powiatu oraz powiaty ziemskie) – poinformował nas Witold Trólka z biura prasowego Metropolia GZM.

Podkreśla, że informacje, które trafiają na przystankach do pasażerów pochodzą z codziennego prognozowania jakości powietrza przygotowywanego przez Generalnego Inspektora Ochrony Środowiska.

Informacja o jakości powietrza w poszczególnych powiatach metropolii będzie się pojawiać do kwietnia. Wyświetlana jest w godz. 12-20. – Mogą występować wyjątki. Priorytet ma bowiem informacja pasażerska, np. dot. utrudnień w komunikacji miejskiej – zapowiada urzędnik.

…albo z jednego miasta

W Rybniku na elektronicznych tablicach przy przystankach miasto informuje pasażerów o jakości powietrza każdego dnia. – Specjalne komunikaty pojawią się w dniach z alarmem smogowym – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

Z kolei krakowskie MPK publikuje na wszystkich tablicach na przystankach informacje o stanie powietrza codziennie, nieprzerwanie od 6 lipca 2015 roku.

Na taką informację muszą jeszcze trochę poczekać m.in. mieszkańcy Oświęcimia. – Pierwsze tablice informacji pasażerskiej pojawią się u nas w lutym przyszłego roku – zapowiada Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

źródło: regiony.rp.pl

Obraz <a href="https://pixabay.com/pl/users/dimitrisvetsikas1969-1857980/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4575380"> Dimitris Vetsikas</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=4575380"> Pixabay</a>