Ostrów Wielkopolski - Zielona energia w gniazdkach mieszkańców

Ostrowska zielona energia dotarła do gniazdek pierwszych mieszkańców. To kolejny etap rozwoju Ostrowskiego Rynku Energetycznego budowanego przez Grupę Kapitałową Centrum Rozwoju Komunalnego.

- Zainicjowany już w 2018 roku projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest naszą odważną i aktywną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii. Patrząc perspektywicznie chcemy tworzyć mieszkańcom i przedsiębiorcom szanse na tańszą, ekologiczną, lokalną energię elektryczną - podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

display_OSTROW_Wielkopolski_Wielkopolska_vii2018-12.jpeg
W 2019 roku to w Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej energii, do której podłączono pierwszych przedsiębiorców ze strefy przemysłowej przy ul. Wrocławskiej. Obecnie w efekcie wielomiesięcznych branżowych prac w GK CRK w ostatnich tygodniach doprowadzono instalację ostrowskiej zielonej energii do gniazdek pierwszych mieszkańców w budynkach wielorodzinnych przy ul. Grunwaldzkiej. Siecią płynie własny, ostrowski ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w elektrociepłowni Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W pierwszej, pilotażowej grupie przyłączonych zostało 34 mieszkańców, a już do końca tego roku liczba odbiorców indywidualnych w mieszkaniach wzrośnie do ponad 100. W przyszłym 2021 roku planuje się kolejnych kilkaset podłączeń.

Rozwój miejskiej energetyki to jedna z tych inwestycji komunalnych, która z jednej strony jest niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a z drugiej niesie konkretne i wymierne korzyści społeczne, ekologiczne i finansowe dla ostrowian. Ostrowska zielona energia dla mieszkańców jest tańsza dla mieszkańców na samej dystrybucji o około 15-20%.

- Ważnym elementem przedsięwzięcia jest kompleksowa obsługa mieszkańców i zapewnienie im optymalnych wspólnych pakietów zarówno ciepła z miejskiego cieplika jak i energii elektrycznej wytwarzanej w kogeneracji – zaznacza Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

W obszarze sprzedaży własnej, w dodatku ekologicznej, miejskiej energii mieszkańcom miasta Ostrów Wielkopolski stał się absolutnym pionierem nie tylko w skali Polski, ale i Europy. Projekt ORE w ostatnich tygodniach został wyróżniony i doceniony na arenie europejskiej. Prezydent Beata Klimek prezentując projekt „Zielona energia w gniazdkach - pierwsza w Polsce miejska sieć ekologicznej energii” znalazła się w gronie finalistów z całej Europy w ogólnoeuropejskim konkursie „Innowacje w Polityce 2020”. Projekt z Ostrowa Wielkopolskiego znalazł się w najlepszej dziesiątce w kategorii „Ekologia” w konkursie organizowanym przez Instytut „Innowacje w Polityce” z siedzibą w Wiedniu. Z kolei w maju tego roku w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego Ostrowski Rynek Energetyczny znalazł się wśród 10 najlepszych inwestycji komunalnych w Polsce w prestiżowym konkursie Top Inwestycje Komunalne.

display_Ostr_w_Wlkp.jpeg
źródło: www.miasta.pl