Gdańsk oszczędzi na oświetleniu ulicznym

W Gdańsku rozpoczęła się wymiana kolejnej partii opraw z sodowych na ledowe w latarniach ulicznych. Do końca kwietnia przyszłego roku blisko 4 tys. starych lamp zastąpią energooszczędne ledy. To efekt umowy podpisanej przez Energę Oświetlenie z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni. Podobne działania prowadzą również władze Przemyśla - w 2020 roku wymieniono 80 sodowych opraw lamp ulicznych na energooszczędne typu LED zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na energię elektryczną o 20 tys. kWh na rok. Pozwoli to zaoszczędzić około 10 tys. zł rocznie.

Wymiana opraw oświetleniowych w Gdańsku spowoduje znaczącą redukcję zużycia energii elektrycznej. Dotychczas wykorzystywane latarnie zużywały rocznie ok. 2 mln kWh. Nowe zużyją w tym samym okresie czasu ok. 830 tys. kWh, czyli o 60 proc. mniej energii.

Dzięki temu znacząco zmniejszy się też emisja CO2 i innych szkodliwych związków chemicznych do atmosfery. Wymiana opraw pozwoli na osiągnięcie redukcji emisję dwutlenku węgla na poziomie 958 ton w skali roku. W przypadku innych związków roczna redukcja wyniesie: ok. 853 kg tlenów siarki, ok. 790 kg tlenków azotu, ok. 344 kg tlenku węgla oraz ok. 45 kg pyłu całkowitego.

street-lamp.jpeg

Światła LED są przyjazne dla oka i nie powodują jego podrażnienia ani zmęczenia. Oprawy montowane w wybranych lokalizacjach Gdańska emitują światło maksymalnie zbliżone do naturalnego światła dziennego. Dodatkowym atutem doboru optyki opraw jest wysoki poziom równomierności oświetlenia. Pozwoliło to wyeliminować tzw. zjawisko stroboskopu, czyli występowanie naprzemiennie oświetlonych i nieoświetlonych powierzchni.

źródło: samorzad.pap.pl/ oraz www.przemysl.pl 

Obraz Frauke Riether z Pixabay