Pasażerowie w Poznaniu testują wyświetlacz przystankowy z e-papierem

Wykorzystujący technologię e-papieru wyświetlacz przystankowy z rozkładem jazdy testować mogą pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu. Według Zarządu Transportu Miejskiego (ZTM) to pierwsza taka inicjatywa w kraju.

Wyświetlacz przystankowy działający z wykorzystaniem technologii elektronicznego papieru, który imituje zwykły papier przez trzy miesiące będzie dostępny na przystanku pl. Wiosny Ludów w centrum miasta.

Urządzenie wyposażone jest w cztery przyciski funkcyjne, pozwala między innymi na wyświetlanie przystankowych tabliczek rozkładu jazdy, informacji o odjazdach w czasie rzeczywistym oraz emitowanie zapowiedzi głosowych.

ZTM podkreślił, że testowane rozwiązanie umożliwia zdalny podgląd i aktualizację danych na tablicy. Może zastąpić papierowe rozkłady jazdy, a także tablice dynamicznej informacji pasażerskiej, łącząc w jednym urządzeniu obie te funkcje. Jak wskazano, wykorzystanie e-papieru pozwala na minimalizację zużycia energii; urządzenie może być zasilane z paneli solarnych.

Firma, która udostępniła urządzenie do testów podała, że takie wyświetlacze działają już w wielu miejscach w Europie i na świecie.

- Wyświetlacze e-papierowe są niezwykle przyjazną i atrakcyjną formą przedstawienia informacji pasażerom. Pozwalają nie tylko zaoszczędzić na kosztach energii, ale także na aktualizacji informacji na przystankach – wydruk, dojazd, wymiana tabliczek to naprawdę znaczące koszty dla miasta czy regionu – powiedział Mikołaj Kwiatkowski, przedstawiciel firmy uczestniczącej w pilotażu rozwiązania w Poznaniu.

- Mieszkańcy Poznania przetestują kompaktowe, wielofunkcyjne urządzenie; jesteśmy pewni, że pasażerowie chętnie będą z niego korzystali. Cieszymy się, że Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji wybrało nas na partnera tego pilotażu. Wierzę, że cała branża transportu publicznego w Polsce spojrzy dziś na stolicę Wielkopolski – dodał Kwiatkowski.

rozklad jazdy pl. wiosny ludow 2.jpeg

Praktyczne zastosowania
Jak widać po udanym zastosowaniu wyświetlaczy e-papierowych w czytnikach e-booków technologia EPD znalazła zastosowania w innych branżach. Na przykład w Australii w 2015 roku wprowadzono e-papierowe elementy tablic drogowych, które informowały kierowców o utrudnieniach w ruchu. Częściej możemy spotkać również elektroniczne metki wyświetlające ceny produktów w supermarketach. Niektóre linie lotnicze współpracują z e-papierowymi urządzeniami, dzięki którym łatwiej odprawić bagaż on-line (zamiast zwykłej naklejki). Technologię EPD zaadaptowali także producenci smartfonów i dodatków do nich, np. smartwatchy. Spore zaciekawienie wywołał smartfon posiadający dwa ekrany - jeden standardowy AMOLED, a drugi, umieszczony na tylnym panelu, właśnie e-papierowy. Możliwości aplikacji technologii są więc szerokie. E-papier sprawdzi się tam, gdzie chcemy wyświetlić statyczne lub rzadko zmieniające się informacje bez potrzeby ciągłej zmiany nośnika, np. tablicy czy znaku.

Zalety papieru elektronicznego
Najważniejszym argumentem przemawiającym za technologią EDP jest jej energooszczędność. Szacuje się, iż wyświetlacze e-papierowe mogą zużywać wielokrotnie mniej energii niż standardowe wyświetlacze LCD. W przeciwieństwie do LCD e-papier świetnie sprawdza się w pełnym słońcu - widoczność liter czy grafiki nie ulega żadnej zmianie.
E-papier wprawdzie bezpośrednim konkurentem wyświetlaczy OLED czy LCD, niemniej jego obecność bezpośrednio wpływa na zapotrzebowania na papier (książki, gazety). Rezygnacja z drukowanego papieru pozytywnie wpływa na zatrzymanie wzrostu produkcji tego surowca. Jednocześnie niektóre aplikacje EPD są utrzymywane z odnawialnych źródeł energii, np. paneli słonecznych w przypadku rozkładów jazdy komunikacji, co dodatkowo podkreśla ich ekologiczność.

źródło informacji: samorzad.pap.pl

www.automatyka.pl

zdjęcie: www.mpk.poznan.pl