Jerzyki pomagają w walce z komarami

Komary, chociaż mają oczywiście swoje miejsce w przyrodzie, nie są ulubionym przez człowieka stworzeniem. Szczególnie w tym roku, po długotrwałych opadach dają nam się we znaki, często w miejscach spacerów i wypoczynku. Jak miasta walczą z plagą komarów? Najczęściej są to opryski, ale zdarza się, że akcje "odkomarzania" dzielą mieszkańców, ponieważ pomimo swojej skuteczności, nie są całkowicie obojętne dla przyrody poza komarami. Czechowice-Dziedzice, Częstochowa i Sosnowiec postawiły na wsparcie ze strony samej natury, a mianowicie ptaka, który upodobał sobie centra miast - jerzyka. 

W Przemyślu także znajdziecie miejsce, które zostało specjalnie przygotowane do osiedlenia się jerzyków. Na fasadzie zmodernizowanego budynku przy ul. Ratuszowej 10A, który wkrótce będzie pełnić funkcję Przemyskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i Innowacji, znalazło się miejsce dla 12 budek lęgowych. Co ciekawe bytowały fasadę starego budynku do sierpnia 2019 roku i dopiero kiedy stwierdzono ich brak, ta zewnętrzna część budynku została przebudowana.

inkubator_5.jpeg

Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości z budkami lęgowymi dla jerzyków na elewacji

Podlegające ochronie jerzyki, w miastach gniazdują najczęściej w zakamarkach wysokich budynków, dlatego budki lęgowe dla jerzyków należy umieszczać jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, do którego ptaki mają swobodny dostęp. Nie mogą im przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Należy wieszać je na ścianach wschodnich lub północnych, aby uniknąć nadmiernego nagrzewania. 

Obiegowa opinia głosi, że jerzyk może w ciągu doby wyłapać 20 tysięcy komarów, dlatego nie jest dziwne, że kolejne miasta decydują się na budowę kolejnych budek lęgowych i zachęcają do tego mieszkańców. Urząd Miasta Czechowice-Dziedzice kupił właśnie 200 takich budek dla jerzyków. Część została już zamontowana na budynkach wielorodzinnych i placówkach oświatowych. Do akcji mogą się też włączyć właściciele domów prywatnych, o ile spełnią warunki pozwalające na gniazdowanie jerzyków. W Częstochowie budki są montowane na budynkach należących do miasta, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych oraz na prywatnych posesjach. Niedawno pojawiły się także na elewacji urzędu miasta. Do akcji włączają się tutaj także społeczni działacze wspierani przez radnych. Szacuje się, że dzięki społecznej akcji oraz działaniom miasta i administratorów osiedli mieszkaniowych w Częstochowie jest już około 3 tysięcy budek dla jerzyków.

Samorząd Sosnowca kupił 150 budek lęgowych dla jerzyków i rozdzielił je wśród spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Wszystkie budki kupione przez miasto w ramach akcji "Jerzyki – pomoc w walce z komarami" zostały już rozwieszone. Niezależnie od tego, część spółdzielni i wspólnot kupuje je na własną rękę i rozwiesza np. w trakcie prac termomodernizacyjnych. Zgłoszenia do akcji na rzecz jerzyków miasto przyjmowało w styczniu. Preferowane były wysokie budynki mieszkalne w różnych lokalizacjach, najlepiej w bliskiej odległości dużych terenów rekreacyjnych. Miasto kupiło 100 pojedynczych budek i 50 podwójnych. Rolą spółdzielni i wspólnot było umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie prawidłowej obsługi. Chodzi o przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i otwarcie przed majowym przylotem ptaków.

Budki można wieszać na przełomie kwietnia i maja – tuż przed przylotem jerzyków – lub latem, aby ptaki je znalazły i przyzwyczaiły do nowych lokalizacji jeszcze przed odlotem. Jerzyki – mimo zewnętrznego podobieństwa do jaskółek – są spokrewnione z kolibrami. W warunkach naturalnych zakładają gniazda głównie w szczelinach skalnych. W miastach zwykle gniazdują na poddaszach, w szczelinach ścian budynków, w otworach wentylacyjnych czy pod dachówkami.

źródło: https://samorzad.pap.pl i https://regiony.rp.pl

zdjęcie: www.przemysl.pl Obraz TheOtherKev z Pixabay

opracował: Witold Wołczyk