Ikona oka Wersja dla słabowidzących

pfr-dlamiast-news.jpeg

W dniu 26 lutego br. został oficjalnie zainaugurowany nowy program Polskiego Funduszu Rozwoju „PFR dla miast”. Program składa się z trzech zintegrowanych rozwiązań:

 • Bazy miejskich innowacji, gdzie znajdziecie rozwiązania wdrożone przez polskie (i nie tylko) miasta różnej wielkości.
 • Programu Edukacyjnego, w trakcie którego przedstawiciele średnich miast będą mogli szkolić się i pracować nad swoimi pomysłami na inteligentne rozwiązania.
 • Konkursu Miasto Przyszłości, w którym zwycięskie miasto ma szansę na sfinansowanie innowacyjnych rozwiązań.

 

 

Program PFR dla Miast to odpowiedź na współczesne wyzwania samorządów w Polsce, które chcą podnosić jakość życia mieszkańców, rozszerzać kompetencje Pracowników, aby przygotowywać i wdrażać ideę miasta inteligentnego. Program oparty jest na trzech filarach – edukacji, doradztwie i finansowaniu, które razem tworzą pełną ścieżkę rozwoju inteligentnych rozwiązań od inspiracji, poprzez opracowanie pomysłu, aż po strategię stworzoną przy wsparciu ekspertów i szansę na jej sfinansowanie.

pfr_buttons.jpeg

Pilotażowa edycja Akademii Miast Przyszłości skierowana jest do przedstawicieli 45 średnich miast (między 50 a 100 tysięcy mieszkańców), mającym przygotować samorządowców na wyzwania związane z cyfrową transformacją gospodarki. W trakcie łącznie 17 dni szkoleń, które będą odbywać się między 2 kwietnia i 19 listopada 2020 roku, uczestnicy pozyskają umiejętności niezbędne do opracowania strategii rozwoju swojego miasta w ośmiu obszarach:

 • zarządzaniu miastem,
 • mobilności miejskiej,
 • energetyce i środowisku,
 • biznesie i przedsiębiorczości,
 • edukacji,
 • mieszkalnictwie,
 • bezpieczeństwie
 • oraz ochronie zdrowia.

Program „PFR dla Miast” zakończy gala finałowa, w trakcie której uczestnicy Akademii wezmą udział w konkursie Miasto Przyszłości 2050 – prezentując wizję strategii rozwoju innowacji w swoim mieście. Jury wyłoni spośród nich najciekawszy ich zdaniem projekt, który otrzyma szansę na wdrożenie dzięki sfinansowaniu go przez Polski Fundusz Rozwoju. Więcej informacji o PFR dla Miast znajduje się na dedykowanej stronie pfrdlamiast.pl.


baza_pfr.jpeg

Na platformie pfrdlamiast.pl PFR udostępnił bazę miejskich innowacji, gdzie prezentowane są przykłady inteligentnych rozwiązań, które powstały i z powodzeniem działają w małych, średnich i dużych miastach. Przykłady zawierają opis projektu, problemy, które dzięki niemu zostały rozwiązane, korzyści z jego zastosowania, czy rekomendacje, dzięki czemu mogą być narzędziem inspiracji dla innych miast. Samorząd, który zrealizował innowacyjny projekt i chciałby pokazać go całej Polsce, w każdej chwili może dodać go do bazy.


Autor: Rafał Porada
logo_png_duze_HSC.png