Inteligentne meble miejskie

Podobnie jak dom bez mebli jest pusty tak samo miasto bez małej architektury – mebli miejskich: ławek, kwietników, ozdobników wieje surowością. Miasto budowane wg. Koncepcji Smart City to miasto w którym dobrze się czują: dzieci, dorośli i ludzie w jesieni swojego życia. Miasta przyszłości wyposażane są w inteligentną infrastrukturę, która poza często futurystycznym wyglądem pełni szereg funkcji, które są odpowiedzią na oczekiwania współczesności.

Smart meble miejskie

SEEDiA-model-Future_mini.jpeg
  Producenci mebli miejskich prześcigają się w pomysłach i wyposażeniu przestrzeni miejskiej – co jest podyktowane przede wszystkim, dynamicznym rozwojem nowych technologii. Właśnie ten rozwój dziś pozwala budować nowoczesną infrastrukturę o tradycyjnym wyglądzie. Dzięki miniaturyzacji układów elektronicznych zwyczajnie wyglądająca ławka w parku, dziś może np.: naładować nam telefon, oświetlić swoje otoczenie, zapewnić dostęp do internetu, zbadać jakość powietrza i w czasie rzeczywistym powiadomić o tym mieszkańców, a przy tym wszystkim sama wytwarza energię elektryczną potrzebną do zasilenia obsługiwanych sterowników i urządzeń. Takie rozwiązania coraz częściej uzupełniają tzw. małą architekturę w naszych miastach lub też popularnie w ostatnim czasie nazywane meblami miejskimi.

Smart Oświetlenie miejskie 

owiestlenie_led_mini.jpeg

Do tego wszystkiego dochodzi również inteligentne oświetlenie. Latarnie również dziś nie muszą służyć wyłącznie oświetlaniu przestrzeni o zmierzchu. Inteligentne oświetlenie przede wszystkim chroni środowisko, ale podobnie jak w przypadku mebli miejskich tak i tu producenci oświetlenia prześcigają się w pomysłach innowacyjnego charakteru oświetlenia miejskiego. Poza energooszczędnością używanej podczas produkcji oświetlenia technologii LED, dochodzą inteligentne systemy sterowania oświetleniem. Sztuczna inteligencja steruje lampami, całymi obwodami lub każdą lampą z osobna poprzez pozyskiwane z otoczenia dane oraz przy wykorzystaniu odpowiednio skatalogowanych algorytmów. Poprzez to lampa wie kiedy powinna się zaświecić, kiedy może się przyciemnić. Powiadomi nas również z wyprzedzeniem o możliwości wystąpienia awarii. To wszystko jest już rzeczywistością, która coraz bardziej nas otacza i co więcej ta tendencja z pewnością będzie nadal się rozwijać.


Autor. Rafał Porada
logo_png_duze_HSC.png