Bądź Smart z aplikacją miejską w swoim Smart(fonie)

aplikacja_wpis.png

Smart(fony) opanowały świat i chyba na dobre nie wyobrażamy sobie bez nich naszej egzystencji. Czas kiedy telefon służył wyłącznie do prowadzenia rozmów głosowych dawno już minął. Nowoczesne technologie na dobre zagościły w kieszeni każdego z nas i proszę zobaczyć, jak szybko się do ich istnienia przyzwyczailiśmy. Stary wysłużony telefon dzięki dodaniu do niego wielu innowacyjnych technologii oprogramowania stał się Smar(fonem) co oznacza, że wszystkie funkcje poza rozmowami głosowymi czyli fonią uczyniły to urządzenie wielozadaniowym ulepszaczem naszego codziennego życia. Dziś – niestety – małe dzieciaki w pieluchach, można powiedzieć z mlekiem matki pochłaniają sprawną obsługę tych urządzeń. Czy to właściwe – ocenę pozostawiam rodzicom.

Nie jest dziś też tajemnicą chyba dla nikogo, że rozbudowa funkcjonalności Waszego Smart(fona) oparta jest o aplikacje zadaniowe, które instalujemy w dowolnej ilości i rodzaju w zależności od tego do czego została ona stworzona. Producenci oprogramowania prześcigają się w pomysłach na to jakie rozwiązanie nam dostarczyć. Powstaje też wiele aplikacji obsługujących konkretne dziedziny życia codziennego, społecznego. Szybka wymiana informacji i stale rosnąca mobilność technologii sprawia, że jakiekolwiek ograniczenia przestają istnieć.

W tym wszystkim miasta nie mogły pozostawać w tyle i dołączyły do tego trendu budując własne rozwiązania oparte o obsługę przy pomocy Smart(fonów). Dziś chyba pozostało niewiele samorządów, której nie mają choć jednej aplikacji z której mogą korzystać mieszkańcy. Od obsługi ruchu turystycznego poprzez e-usługi publiczne czy kontakt z Urzędem. Tak naprawdę w aplikacjo możemy zaszyć dowolną liczbę funkcjonalności i co więcej wiele aplikacji już dzisiaj w czasie rzeczywistym wymienia się danymi.

visit.jpeg

Miasto Przemyśl, jak wiele samorządów zaczęło od wdrożenia aplikacji mobilnej turystycznej o nazwie Visit Przemyśl oraz dedykowanej dla niej strony turystycznej: visit.przemysl.pl. Dziś Miasto posiada również oprócz tego narzędzia aplikacje dedykowaną dla mieszkańców miasta. Wielozadaniowa aplikacja mobilna Miasto Przemyśl, która zapewnia poza funkcjami informacyjnymi również możliwość komunikacji z Urzędem. Rozwiązanie dostępne jest dla dwóch najpopularniejszych systemów operacyjnych obsługujących Smart(fony) czyli Android i IoS. Co ważne jest ona stale rozwijana o nowe funkcjonalności. Dziś dostępne są moduły powiadomień np.: o terminach wywozu odpadów komunalnych, kalendarza imprez czy zdefiniowanych przez zespół redakcyjny innych powiadomień cyklicznych. Aplikacja w czasie rzeczywistym informuje o stanie jakości powietrza, a także zintegrowana jest z Regionalnym Systemem Ostrzegania, a jej użytkownicy otrzymują powiadomienia o nich typu PUSH. Ważnym elementem aplikacji jest funkcjonalność „Zgłoś problem” to cały system obsługi zgłoszeń mieszkańców Miasta Przemyśla o różnego rodzaju usterkach infrastruktury miejskiej, ale nie tylko bo wachlarz możliwości dodawania nowych kategorii jest nieograniczony. Aplikacja na zasadzie geolokalizacji bardzo dokładnie definiuje pozycję zgłaszanej usterki nanosząc ją na mapę, a użytkownik poza możliwością przesłania zdjęć ma możliwość dołączenia krótkiego opisu. Jeśli pozostawi swój adres e-mail zostanie powiadomiony o statusie swojego zgłoszenia oraz o sposobie załatwienia przesłanego do Urzędu zgłoszenia.

W przyszłości moduły komunikacji z mieszkańcami zostaną rozwinięte o dodatkowe funkcjonalności również dzięki realizacji projektu Safe City – bezpieczne miasto Przemyśl, jako element koncepcji Smart City. Wśród działań projektowych znalazły się również też dzięki którym usprawniona zostanie platforma komunikacji z mieszkańcami.

Jeśli jeszcze nie korzystacie z aplikacji Miasto Przemyśl, zachęcam Was do jej pobrania.

 


Autor: Rafał Porada
logo_png_duze_HSC.png